KDESU(1) KDE Kullanıcı Kılavuzu KDESU(1)

kdesu - Bir programı yükseltilmiş ayrıcalıklarla çalıştırır

ÖZET

kdesu [-c komut] [-d] [-f dosya] [-i simge adı] [-n] [-p öncelik] [-r] [-s] [-t] [-u kullanıcı] [--noignorebutton] [--attach winid]

kdesu [KDE Genel Seçenekleri] [Qt(TM) Genel Seçenekleri]

KDE su, UNIX® su komutunun K Masaüstü Ortamı için hazırlanmış bir grafiksel ön yüzüdür. Bir programı, başka bir kullanıcının parolasını sağlayarak o kullanıcıymış gibi çalıştırmaya izin verir. KDE su ayrıcalıksız bir programdır, sistemin su komutunu kullanır.

KDE su programının bir ek özelliği vardır: Sizin için parolaları anımsayabilir. Bu özelliği kullanıyorsanız her bir komut için parolanızı yalnızca bir kez girmeniz gerekir.

Bu program, komut satırından veya .desktop dosyalarından başlatılmak üzere tasarlanmıştır.

kdesu komutu, artık $(kf5-config --prefix)/bin değil de kf5-config --path libexec konumunda kurulu olduğundan ve dolayısıyla PATH'inizde olmadığından, kdesu komutunu başlatmak için $(kf5-config --path libexec)kdesu kullanmalısınız.

-c komut

Bu, komutun yönetici olarak çalışacağını belirtir. Bir argüman ile geçirilmelidir. Örneğin, yeni bir dosya yöneticisi başlatmak istiyorsanız komut isteminde şunu girerdiniz: $(kf5-config --path libexec)kdesu -c Dolphin

-d

Hata ayıklama bilgisini gösterin.

-f dosya

Bu seçenek, KDE su'nun .desktop dosyalarında etkili kullanımını sağlar. KDE su'ya dosya parametresiyle verilen dosyayı incelemesini söyler. Dosyaya geçerli kullanıcı tarafından yazılabiliyorsa KDE su komutu geçerli kullanıcı olarak yürütür. Aksi durumda, komut kullanıcı olarak yürütülür (öntanımlı olarak yönetici).

dosya parametresi şöyle değerlendirilir: Eğer dosya bir / ile başlıyorsa mutlak bir dosya adı olarak alınır. Aksi takdirde global bir KDE yapılandırma dosyası olarak kabul edilir.

-i simge adı

Parola iletişim kutusunda kullanılmak üzere bir simge belirtin. Herhangi bir uzantı olmadan yalnızca adı belirtebilirsiniz.

-n

Parolayı tutmayın. Bu seçenek, parola iletişim kutusundaki parolayı tut onay kutusunu devre dışı bırakır.

-p öncelik

Öncelik değerini ayarlayın. Öncelik, 1-100 arasında herhangi bir numaradır; 100 en yüksek önceliği ve 0 ise en düşük önceliği belirtir. Öntanımlı değer 50'dir.

-r

Gerçek zamanlı zamanlama kullanın.

-s

kdesu ardalan sürecini durdurun. Bu, başarılı parolaları arka planda önbellekleyen ardalan sürecidir. Bu özellik aynı zamanda KDE su'nun ilk başlatılmasında -n ile de devre dışı bırakılabilir.

-t

Uçbirim çıktısını etkinleştirin. Bu, parola tutmayı devre dışı bırakır. Bu genelde hata ayıklama amaçlı kullanılır; bir konsol kipli uygulama çalıştırmak istiyorsanız bunun yerine standart olan su komutunu kullanın.

-u kullanıcı

KDE su'nun en yaygın kullanımı bir komutu yönetici kullanıcı olarak çalıştırmak olsa da, herhangi bir kullanıcı adını ve parolayı da verebilirsiniz.

--noignorebutton

Bir yok say düğmesi görüntülemeyin.

--attach winid

winid tarafından belirtilen bir X uygulaması için iletişim kutusunu geçici hale getirir.

su(1)

Daha ayrıntılı kullanıcı belgelendirmesi help:/kdesu (ya bu URL'yi Konqueror'a girin ya da khelpcenterhelp:/kdesu çalıştırın).

ÖRNEKLER

kfmclient komutunu hakan kullanıcısı olarak çalıştırın ve Konqueror simgesini parola iletişim kutusunda gösterin:

$(kf5-config --path libexec)kdesu-u jim-i konquerorkfmclient

KDE su, Geert Jansen <g.t.jansen@stud.tue.nl> ve Pietro Iglio <iglio@fub.it> tarafından yazılmıştır.

Lauri Watts <lauri@kde.org>

Yazar.
2010-09-18 K Masaüstü Ortamı