bdflush(2) | System Calls Manual | bdflush(2) |
NAZWA
bdflush - uruchamia, wypróżnia lub dostraja demona wypróżniania buforów (bdflush)
SKŁADNIA
#include <sys/kdaemon.h>
[[przestarzałe]] int bdflush(int func, long *address); [[przestarzałe]] int bdflush(int func, long data);
OPIS
Uwaga: Od Linuksa 2.6 to wywołanie systemowe jest przestarzałe i niczego nie robi. Prawdopodobnie zostanie zupełnie usunięte w przyszłych wydaniach jądra. Obecnie zadania wykonywane wcześniej przez bdflush() obsługuje wątek jądra pdflush.
bdflush() uruchamia, wypróżnia, lub dostraja demona bdflush. Tylko proces uprzywilejowany (z przywilejem (ang. capability) CAP_SYS_ADMIN) może wywołać bdflush().
Jeśli func jest liczbą ujemną, lub zerem, a demon nie był uruchomiony, bdflush() wchodzi w kod demona i nigdy nie powraca.
Jeśli func wynosi 1, niektóre bufory są zapisywane na dysk.
Jeśli func wynosi 2 lub więcej i jest parzyste (najniższy bit jest 0), to address jest adresem długiego słowa, a parametr dostrajający o numerze (func-2)/2 zostaje zwrócony pod tym adresem do wywołującego.
Jeśli func jest równe 3, lub więcej i jest nieparzyste (najniższy bit wynosi 1), to data jest długim słowem, a jądro nadaje tę wartość parametrowi dostrajającemu o numerze (func-3)/2.
Zestaw parametrów, ich wartości i prawidłowych zakresów jest zdefiniowany w kodzie źródłowym jądra Linux, w pliku fs/buffer.c.
WARTOŚĆ ZWRACANA
Jeśli func jest ujemne lub jest zerem, a demon uruchomi się pomyślnie, bdflush() nigdy nic nie zwraca. W pozostałych wypadkach po pomyślnym zakończeniu zwracana jest wartość 0, a w przypadku błędu zwracana jest wartość -1 i ustawiane errno wskazując rodzaj błędu.
BŁĘDY
- EBUSY
- Próbowano wejść w kod demona po tym, jak inny proces zrobił to samo.
- EFAULT
- address wskazuje poza dostępną dla użytkownika przestrzeń adresową.
- EINVAL
- Próbowano odczytać lub zapisać nieprawidłowy numer parametru, lub nadać parametrowi nieprawidłową wartość.
- EPERM
- Wywołujący nie posiada przywileju (ang. capability) CAP_SYS_ADMIN.
STANDARDY
Linux.
HISTORIA
Od glibc 2.23, glibc już nie obsługuje tego przestarzałego wywołania systemowego.
ZOBACZ TAKŻE
TŁUMACZENIE
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl>, Andrzej Krzysztofowicz <ankry@green.mf.pg.gda.pl> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
2 maja 2024 r. | Linux man-pages 6.8 |