LOGGER(1) | Polecenia użytkownika | LOGGER(1) |
NAZWA
logger - umieszcza komunikaty w dzienniku systemowym
SKŁADNIA
logger [opcje] komunikat
OPIS
logger tworzy wpisy w dzienniku (logu) systemowym
Gdy obecny jest opcjonalny argument komunikat, jest on zapisywany do dziennika. Jeśli argument jest nieobecny i nie podano opcji -f, do dziennika trafi standardowe wejście.
OPCJE
-d, --udp
Zob. też opcje --server i --socket, służące do zdefiniowania miejsca połączenia.
-e, --skip-empty
-f, --file plik
-i
--id[=id]
Proszę zauważyć, że infrastruktura dziennika systemowego (np. systemd, gdy nasłuchuje na /dev/log) może korzystać z poświadczeń lokalnego gniazda, nadpisując identyfikator procesu podany w komunikacie. logger(1) może ustawić te poświadczenia gniazda na podany id, ale wyłącznie gdy posiada się uprawnienia roota i proces o podanym identyfikatorze istnieje; w innym przypadku poświadczenia gniazda nie są modyfikowane, a problem jest po cichu ignorowany.
--journald[=plik]
logger --journald <<koniec MESSAGE_ID=67feb6ffbaf24c5cbec13c008dd72309 MESSAGE=Psy szczekają, karawana idzie dalej. PSY=szczekają KARAWANA=idzie dalej koniec
logger --journald=wpis.txt
Proszę zauważyć, że --journald zignoruje wartości innych opcji, takie jak priorytet. Jeśli priorytet jest potrzebny, należy go umieścić w wejściu, korzystając z pola PRIORITY. Wykonanie jedynie journalctl(1) wyświetli pole MESSAGE. Polecenie journalctl --output json-pretty pokaże pozostałe pola.
Aby wprowadzić nowe wiersze w MESSAGE, należy podać MESSAGE kilka razy. Jest to obsługiwane jako specjalny przypadek, inne pola będą przechowywane w dzienniku jako tablica, jeśli pojawią się wielokrotnie.
--msgid msgid
-n, --server serwer
--no-act
--octet-count
-P, --port port
-p, --priority priorytet
--prio-prefix
Jeśli przedrostek nie zawiera zagadnienia, zagadnieniem domyślnie będzie to, co podano opcją -p. Podobnie, jeśli nie podano przedrostka, wiersza jest zapisywany do dziennika z priorytetem podanym opcją -p.
Opcja nie wpływa na komunikat podany w wierszu polecenia.
--rfc3164
--rfc5424[=bez]
Wartość notq wyłącza ustrukturyzowane dane o jakości czasu (time-quality) z zamieszczanych komunikatów. Informacje o jakości czasu pokazują, czy lokalny zegar był zsynchronizowany wraz z maksymalną liczbą mikrosekund, o jaką znacznik czasu może być odchylony. Jakość czasu jest również automatycznie wyłączana, gdy poda się --sd-id timeQuality.
Wartość notime (która wymusza notq) wyłącza pełny znacznik czasu wysyłającego w formacie ISO-8601, w tym mikrosekundy i strefę czasową.
Wartość nohost wyłącza informację gethostname(2) z nagłówka komunikatu.
Protokół RFC 5424 jest domyślny dla programu logger od wersji 2.26.
-s, --stderr
--sd-id nazwa[@cyfry]
logger obecnie tworzy jedynie standaryzowany element timeQuality. RFC 5424 opisuje również elementy origin (z parametrami ip, enterpriseId, software i swVersion) oraz meta (z parametrami sequenceId, sysUpTime i language). Te identyfikatory elementów można podać bez przyrostka @cyfry.
--sd-param nazwa=wartość
logger --rfc5424 --sd-id zoo@123 \ --sd-param tygrys="głodny" \ --sd-param zebra="biega" \ --sd-id szef@123 \ --sd-param naSpotkaniu="tak" \ "oto komunikat"
daje:
<13>1 2015-10-01T14:07:59.168662+02:00 ws kzak - - [timeQuality tzKnown="1" isSynced="1" syncAccuracy="218616"][zoo@123 tygrys="głodny" zebra="biega"][szef@123 naSpotkaniu="tak"] oto komunikat
-S, --size rozmiar
Większość przyjmujących akceptuje komunikaty większe niż 1KiB poprzez dowolny protokół syslog. Z tego powodu opcja --size ma wpływ na program logger we wszystkich przypadkach (nie tylko, gdy użyto --rfc5424).
Uwaga: limit wielkości komunikatu dotyczy całego komunikatu, łącznie z nagłówkiem syslog. Rozmiar nagłówka zależy od wybranych opcji i długości nazwy stacji. W praktyce, nagłówki zwykle nie są dłuższe niż 50 do 80 znaków. Przy wyborze maksymalnego rozmiaru komunikatu należy upewnić się, że otrzymujący go obsługuje, w innym przypadku komunikaty mogą zostać przycięte. Ponownie, w praktyce rozmiary komunikatów od dwóch do czterech KiB powinny być zwykle w porządku, natomiast obsługę większych należy zweryfikować.
--socket-errors tryb
Gdy wypisywanie błędów jest wyłączone, utracone komunikaty nie są komunikowane i spowodują pomyślny status zakończenia programu logger(1).
-T, --tcp
Zob. też opcje --server i --socket, służące do zdefiniowania miejsca połączenia.
-t, --tag znacznik
-u, --socket gniazdo
--
-h, --help
-V, --version
STATUS ZAKOŃCZENIA
Narzędzie logger wychodzi z 0 przy powodzeniu i z >0 jeśli wystąpił błąd.
ZAGADNIENIA I POZIOMY
Prawidłowe nazwy zagadnień to:
auth
authpriv do wrażliwych informacji związanych z
bezpieczeństwem
cron
daemon
ftp
kern nie można wygenerować z przestrzeni
użytkownika; automatycznie konwertowane do*user*
lpr
mail
news
syslog
user
uucp
local0
do
local7
security przestarzały synonim auth
Prawidłowe nazwy poziomów to:
emerg
alert
crit
err
warning
notice
info
debug
panic przestarzały synonim emerg
error przestarzały synonim err
warn przestarzały synonim warning
Kolejność priorytetów oraz zamierzone zastosowania podanych zagadnień i poziomów opisano w podręczniku syslog(3).
ZGODNE Z
Polecenie logger powinno być zgodne z IEEE Std 1003.2 ("POSIX.2").
PRZYKŁADY
logger System się przeładował
logger -p local0.notice -t HOSTIDM -f /dev/idmc
logger -n loghost.example.com System się
przeładował
AUTORZY
Polecenie logger pierwotnie napisano na Uniwersytecie Kalifornijskim w latach 1983-1993, a później zostało przepisane przez: Karela Zaka <kzak@redhat.com>, Rainera Gerhardsa <rgerhards@adiscon.com> oraz Samiego Kerolę <kerolasa@iki.fi>.
ZOBACZ TAKŻE
ZGŁASZANIE BŁĘDÓW
Problemy należy zgłaszać w systemie śledzenia błędów https://github.com/util-linux/util-linux/issues.
DOSTĘPNOŚĆ
Polecenie logger jest częścią pakietu util-linux, który można pobrać ze strony Archiwum jądra Linux https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/.
2025-03-29 | util-linux 2.41 |