KATE(1) Kate Kullanıcı Kılavuzu KATE(1)

kate - KDE tarafından yapılan gelişmiş bir metin düzenleyicisi

ÖZET

kate [-s, --start ad] [--startanon] [-n, --new] [-b, --block] [-p, --pid pid] [-e, --encoding ad] [-l, --line satır] [-c, --column sütun] [-i, --stdin] [--tempfile] [dosya]

Kate, KDE Gelişmiş Metin Düzenleyicisi'dir.

Ayrıca Kate, KWrite adı altında çeşitli uygulamalar için bir düzenleyici de sağlamaktadır.

Kate'in özellikleri arasında; C, C++, HTML ve bash betikleri de bulunan uzun bir dil listesi için yapılandırılabilir sözdizim vurgulaması, proje oluşturma ve sürdürme yeteneği, çoklu belge arayüzü (MDI) ve kendi içinde yerleşik bir uçbirim öykünücüsü bulunur.

Kate, bir programcının düzenleyicisinden çok daha fazlasıdır. Aynı anda birden çok dosyayı açabilme özelliği, onu UNIX® yapılandırma dosyalarını düzenlemek için ideal kılar. Bu belge, Kate ile yazılmıştır.

-s, --start ad

Kate'i verilen oturum ile başlat

--startanon

Kate uygulamasını yeni bir anonim oturum ile başlat, -n ima eder.

-n, --new

Yeni bir Kate örneğinin başlatılmasını zorla (start kullanılmışsa ve başka bir Kate örneği verilen oturumu halihazırda açmışsa yok sayılır), herhangi bir URL veya parametre verilmemişse bu zorlanır.

-b, --block

Açmak için URL'ler verilmişse ve halihazırda çalışan bir Kate örneği kullanılıyorsa o çıkana kadar engelle.

-p, --pid pid

Kate örneğini yalnızca bu pid ile yeniden kullanmaya çalış (start kullanılmışsa ve başka bir Kate örneği verilen oturumu halihazırda açmışsa yok sayılır).

-e, --encoding ad

Açılacak dosya için kodlamayı ayarla.

Örneğin utf-8 biçiminde açılan bir dosyayı zorlamak için bunu kullanabilirsiniz. (iconv -l komutu, size yardımcı olabilecek kodlamaların bir listesini sağlar.)

-l, --line satır

Bu satıra git.

-c, --column sütun

Bu sütuna git.

-i, --stdin

stdin içeriğini oku.

--tempfile

Uygulama tarafından açılan dosyalar/URL'ler, kullanımdan sonra silinir.

dosya

Açılacak dosya.

Ayrıntılı kullanıcı belgelendirmesine help:/kate üzerinden ulaşılabilir (ya bu URL'yi Konqueror'a girin veya khelpcenterhelp:/kate komutunu çalıştırın).
kf5options(7)
qt5options(7)
Kate web sitesinde[1] ek bilgiler bulabilirsiniz.

ÖRNEKLER

Geçerli Kate penceresinde, kaynak.cpp dosyasının 15. sütun, 25. satırda açmak için şunu kullanabilirsiniz:

kate-c 15-l 25kaynak.cpp

Etkin bir internet bağlantınız varsa bir FTP sitesinden dosya açmak için KDE'nin ağ saydamlığından yararlanabilirsiniz. Uzak sunucuda yazma izniniz yoksa dosya saltokunur olarak açılacak ve değişiklik yaptığınızda kaydedilecek yerel bir dosya adı istenecektir. Yazma izniniz varsa değişiklikler ağ üzerinden saydam bir biçimde kaydedilir.

kateftp://ftp.kde.org/pub/kde/BENİOKU

Kate proje yürütücüsü, Christoph Cullmann <cullmann@kde.org>. Yazarların ve katkıda bulunanların kapsamlı bir listesi yukarıda belirtilen kullanım kılavuzunun tamamında vardır.

Lauri Watts <lauri@kde.org>

Yazar.

1.
Kate web sitesinde
2021-07-12 KDE Gear KDE Gear 21.08