nroff(1) General Commands Manual nroff(1)

nroff - formatuje dokumenty za pomocą groff dla urządzeń TTY (terminali)

nroff [-bcCEhikpRStUVz] [-d ztekst] [-d łańcuch=tekst] [-K kodowanie-zapasowe] [-m pakiet-makr] [-M katalog-makr] [-n numer-strony] [-o lista-stron] [-P argument-postprocesora] [-r zwyrażenie-numeryczne] [-r rejestr=wyrażenie-numeryczne] [-T urządzenie-wyjściowe] [-w kategoria-ostrzeżeń] [-W kategoria-ostrzeżeń] [plik ...]
nroff --help
nroff -v
nroff --version

nroff formatuje dokumenty napisane w języku groff(7) dla urządzeń podobnych do maszyn do pisania, takich jak emulatory terminala. GNU nroff emuluje polecenie AT&T nroff za pomocą groff(1). nroff tworzy wyjście za pomocą grotty(1), sterownika wyjściowego terminala groff, który musi znać kodowanie, z którego korzysta urządzenie. Akceptowanymi argumentami opcji -T są: ascii, latin1, utf8 i cp1047; wszelkie inne są ignorowane. Jeśli (prawidłowego) urządzenia nie określa zmienna środowiskowa GROFF_TYPESETTER, ani opcja wiersza poleceń -T (która przesłania zmienną środowiskową), nroff sprawdza bieżące ustawienia językowe (locale), aby wybrać odpowiednie urządzenie wyjściowe. Na początku próbuje korzystać z programu locale(1) , następnie sprawdza kilka zmiennych środowiskowych związanych z locale; zob. rozdział „Środowisko” poniżej. Jeśli nic z tego się nie powiedzie, przyjmowane jest -Tascii.

Opcje: -b, -c, -C, -d, -E, -i, -m, -M, -n, -o, -r, -U, -w, -W i -z działają zgodnie z opisem w podręczniku troff(1). Opcje -c i -h wymuszają, odpowiednio, „-P-c” i „-P-h”, -c jest również interpretowane bezpośrednio przez troff. Dodatkowo, niniejsza implementacja ignoruje opcje -e, -q i -s (które nie są zaimplementowane w groff) z AT&T nroff. Opcje: -k, -K, -p, -P, -R, -t i -S udokumentowano w podręczniku groff(1). Opcja -V powoduje, że nroff wyświetli utworzone polecenie groff w standardowym strumieniu wyjściowym, ale go nie wykona. Opcje -v i --version pokazują informacje o wersji nroff i programów, które on wykonuje, a --help wyświetla pomoc, wszystkie następnie wychodzą z programu.

nroff wychodzi z: statusem błędu 2, jeśli wystąpił problem przy przetwarzaniu argumentów; statusem 0, jeśli podano jedną z opcji -V, -v, --version lub --help; statusem programu groff w pozostałych przypadkach.

Środowisko

Separatorem ścieżki w zmiennych środowiskowych kończących się PATH, jest zwykle dwukropek; może się to różnić, w zależności od systemu operacyjnego. Przykładowo, Windows używa średnika.

jest rozdzieloną dwukropkami listą katalogów, w których należy szukać programu groff przed przeszukiwaniem katalogów ze zmiennej PATH. Jeśli jest nieustawiona, to używane jest /usr/bin.
określa domyślne urządzenie wyjściowe dla programu groff.
są przeszukiwane w tej kolejności, dopasowując wzorzec odpowiadający jednemu ze standardowych kodowań obsługiwanych przez program groff, jeśli nie poda się opcji -T i nie ustawiono GROFF_TYPESETTER albo gdy podane tam wartości są nieprawidłowe.

/usr/share/groff/1.23.0/tmac/tty-char.tmac
określa zapasowe definicje specjalnych znaków roff. Definicje te stanowią gorsze przybliżenie typograficzne wyjścia wobec tty.tmac, preferując właściwe zakomunikowanie znaczenia. nroff ładuje go automatycznie.

Programy stronicujące takie jak more(1) i less(1) mogą wymagać opcji wiersza poleceń, aby prawidłowo obsłużyć niektóre sekwencje wyjściowe; zob. grotty(1).

groff(1), troff(1), grotty(1), locale(1), roff(7)

Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>

Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.

28 August 2024 groff 1.23.0