CAL(1) | Команди користувача | CAL(1) |
НАЗВА
cal - вивести календар
КОРОТКИЙ ОПИС
cal [параметри] [[[день] місяць] рік]
cal [параметри] [часова позначка|назва місяця]
ОПИС
cal виводить простий календар. Якщо не вказано аргументів, буде показано календар на поточний місяць.
Аргумент місяць можна задати як число (1-12), як назву місяця або як скорочену назву місяця, відповідно до поточних локалей.
Використано дві різні календарні системи, григоріанську та юліанську. Ці системи майже ідентичні, але у григоріанській системі внесено невеличке коригування щодо частоти високосних років; це забезпечує кращу синхронізацію із рухом Сонця на небі, зокрема рівноденнями. Григоріанську реформу календаря було запроваджено у 1582 році, але, загалом, вона тривала до 1923 року. Типово, у cal використано дату впровадження 3 вересня 1752 року. Починаючи з цієї дати, буде показано дати у григоріанському календарі; попередні дати буде показано у юліанській календарній системі. На момент впровадження реформи було вилучено 11 днів для збереження синхронізації календаря із рухом Сонця. Тому вересень 1752 року є сумішшю юліанських та григоріанських дат, у якій після другого числа йде одразу 14 (чисел від третього до тринадцятого просто немає).
Якщо потрібно, можна скористатися випереджальним григоріанським календарем або лише юліанським календарем. Див. --reform нижче.
ПАРАМЕТРИ
-1, --one
-3, --three
-n , --months число
-S, --span
-s, --sunday
-m, --monday
-v, --vertical
--iso
-j, --julian
Іноді григоріанські календарі, де використано порядкові дати, називають юліанськими календарями. Це може заплутати, оскільки існує багато традиційних типових назв, де використано слово «юліанська» у назві: (порядкова) юліанська дата, юліанська (календарна) дата, (астрономічна) юліанська дата, (змінена) юліанська дата тощо. Цей параметр має назву «julian», оскільки порядкові дати визначаються як юліанські стандартом POSIX. Втім, майте на увазі, що cal також використовує юліанську календарну систему. Див. ОПИС вище.
--reform знач
Див. ОПИС вище.
-y, --year
-Y, --twelve
-w, --week[=число]
See the NOTES section for more details.
--color[=умова]
-c, --columns=стовпчики
-h, --help
-V, --version
ПАРАМЕТРИ
Одинарний цифровий параметр (наприклад, 'cal 2020')
Одинарний рядковий параметр (наприклад, 'cal завтра' або 'cal серпень')
Передбачено обробку спеціальних замінників під час обробки часової позначки, замінником «зараз» можна скористатися для посилання на поточний момент часу, замінники «сьогодні», «вчора», «завтра» позначають поточний день, попередній день та наступний день, відповідно.
Також можна визначати відносні дати. У випадку визначення відносної дати «+» означатиме поточну дату разом із вказаним часовим проміжком. Відповідно, часовий проміжок із префіксом «-» означатиме поточний час без вказаного проміжку часу. Приклад: «+2days». Замість префіксів «+» або «-» для часових проміжків можна використовувати суфікси і пробілом і словами «left» або «ago» (приклад: «1 week ago»).
Два параметри (наприклад, 'cal 11 2020')
Три параметри (наприклад, 'cal 25 11 2020')
ЗАУВАЖЕННЯ
Рік починається з першого січня. Перший день тижня визначається локаллю або параметрами --sunday і --monday.
Нумерація тижнів залежить від вибору першого дня тижня. Якщо це неділя, буде використано типову північноамериканську нумерацію, де 1 січня міститься у першому тижні. Якщо першим днем тижня є понеділок (-m), буде використано стандартну нумерацію тижнів ISO 8601, де перший четвер міститься у першому тижні.
КОЛЬОРИ
Розфарбовування виведених даних реалізовано у можливості terminal-colors.d(5). Неявне розфарбовування може бути вимкнено спорожненням файла
/etc/terminal-colors.d/{команда}.disable
для команди {команда} або для усіх інструментів
/etc/terminal-colors.d/disable
Since version 2.41, the $NO_COLOR environment variable is also supported to disable output colorization unless explicitly enabled by a command-line option.
Специфічні для користувача $XDG_CONFIG_HOME/terminal-colors.d або $HOME/.config/terminal-colors.d мають пріоритет над загальними параметрами.
Зауважте, що можна типово увімкнути розфарбовування виведених даних і у цьому випадку каталоги terminal-colors.d не повинні існувати.
Логічними назвами кольорів, підтримку яких передбачено у cal, є такі:
today
weeknumber
weeks
header
workday
weekend
Приклад:
echo -e 'weekend 35\ntoday 1;41\nheader yellow' >
$HOME/.config/terminal-colors.d/cal.scheme
ЖУРНАЛ
Команда cal з’явилася у версії 6 AT&T UNIX.
ВАДИ
Типовий cal виводить дати, використовуючи 3 вересня 1752 року як дату григоріанської календарної реформи. Використання історичних дат реформації для інших локалей, включно із датою впровадження реформи у жовтні 1582 року, не реалізовано.
Підтримки альтернативних календарів, зокрема Умм аль-Кура, сонячної хіджри, ґеез або місячно-сонячного індуїстського, не передбачено.
ТАКОЖ ПЕРЕГЛЯНЬТЕ
ЯК НАДІСЛАТИ ЗВІТ ПРО ВАДИ
Для звітування щодо вад скористайтеся системою стеження за вадами https://github.com/util-linux/util-linux/issues
ДОСТУП ДО ПРОГРАМИ
Програма cal є частиною пакунка util-linux, який можна отримати з архіву ядра Linux https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/.
2025-03-29 | util-linux 2.41 |