CAL(1) Корисничке наредбе CAL(1)

НАЗИВ

cal - приказује календар

УВОД

cal** [опције] [[[дан] месец] година]

cal [опције] [временски_жиг|назив_месеца]

ОПИС

cal приказује једноставан календар. Ако нису наведени аргументи, приказује се текући месец.

месец може бити наведен као број (1-12), као назив месеца или као скраћени назив месеца у складу са текућим језиком.

Користе се два различита система календара, Грегоријански и Јулијански. То су скоро истиветни системи с тим да Грегоријански чини мало дотеривање учесталости преступних година; што олакшава побољшано усаглашавање са сунчевим догађајима као што су равнодневнице. Реформа Грегоријанског календара је уведена 1582. године, али је његово прихватање је настављено све до 1923. По основи cal користи датум прихватања 3. септембар 1752. Од тог датума па надаље приказује се Грегоријански календар; датуми пре тога користе систем Јулијанског календара. 11 дана је уклоњено у време прихватања да би се календар усагласио са сунчевим догађајима. Тако да септембар 1752. има мешавину Јулијанских и Грегоријанских датума у коме након 2° следи одмах 14° (датуми од 3 до 13 у месецу су непостојећи).

Опционално, или пролептичан Грегоријански календар или Јулијански календар се може ексклузивно користити. Видите --reform испод.

ОПЦИЈЕ

-1, --one

Приказује излаз једног месеца. (Ово је основно.)

-3, --three

Приказује три месеца који обухватају датум.

-n , --months број

Приказује број месеца, почевши од месеца који садржи датум.

-S, --span

Приказује месеце који обухватају датум.

-s, --sunday

Приказује недељу као први дан у седмици.

-m, --monday

Приказује понедељак као први дан у седмици.

-v, --vertical

Приказује користећи усправни распоред (ака ncal(1) режим).

--iso

Ексклузивно приказује пролептичан Грегоријански календар. Ова опција не утиче на бројеве седмица и на први дан у седмици. Видите --reform испод.

-j, --julian

Користи нумерисање „дан-у-години“ за све календаре. Такође се називају обичним данима. Обични дани су у опсегу од 1 до 366. Ова опција не пребацује из георгијанског у јулијански систем календара, што је контролисано опцијом --reform.

Понекад се на Грегоријанске календаре који користе обичне датуме мисли као на Јулујанске календаре. Ово може бити збуњујуће услед превише датуму односних конвенција које користе Јулијански у својим називима: (обичан) јулијански датум, јулијански (календар) датум, (астрономски) јулијански датум, (измењени) јулијански датум, и још тога. Ова опција је именована „julian“ (јулијанском), јер су обични дани идентификовани као јулијански од стране POSIX стандарда. Међутим, припазите јер cal такође користи систем Јулијанског календара. Видите ОПИС изнад.

--reform вред

Ова опција поставља датум прихватања реформе Грегоријанског календара. Календарски датуми пре реформе користе систем Јулијанског календара. Календарски датуми после реформе користе систем Грегоријанског календара. Аргумент вредност може бити:
1752 – поставља 3. септембар 1752. као датум реформе (основно). Тада је реформу Грегоријанског календара прихватило Британско Краљевство.
gregorian – изричито приказује Грегоријански календар. Овај посебни местодржач поставља датум реформе испод најмање године коју cal може да користи; што значи да сви излази календара користе систем Грегоријанског календара. Ово се назива пролептичким Грегоријанским календаром, јер датуми пре стварања календарског система користе испреплетене вредности.
iso – алијас за gregorian. ИСО 8601 стандард за представљање датума и времена у информационој међуразмени захтева коришћење пролептичког Грегоријанског календара.
julian – изричито приказује Јулијански календар. Овај специјални чувар места поставља датум реформе изнад највеће године коју cal може да користи; значећи да сви излази календара користе систем Јулијанског календара.

Видите ОПИС изнад.

-y, --year

Приказује календар за читаву годину.

-Y, --twelve

Приказује календар за следећих дванаест месеци.

-w, --week[=number]

Display week numbers in the calendar according to the US or ISO-8601 format. If a number is specified, the requested week will be printed in the desired or current year. The number may be overwritten if day and month are also specified.

See the NOTES section for more details.

--color[=when]

Боји излаз. Опционални аргумент када може бити auto, never или always. Ако је аргумент када“ изостављен, подразумева се auto. Боје се могу искључити; за текућу уграђену основност видите излаз --help. Видите такође одељак БОЈЕ.

-c, --columns=колоне

Број колона за коришћење. auto користи онолико колико стаје у терминал.

-h, --help

Приказује текст помоћи и излази.

-V, --version

Display version and exit.

ПАРАМЕТРИ

Параметар само једног броја (нпр., 'cal 2020')

Наводи годину за приказивање; знајте да година мора бити наведена у потпуности: cal 89 неће приказати календар за 1989.

Параметар једне ниске (нпр., 'cal tomorrow' или 'cal August')

Наводи временски-жиг или назив месеца (или скраћени назив) у складу са текућим језиком.

Специјални чувари места се прихватају приликом обрађивања временске ознаке, „now“ се може користити за указивање на текуће време, „today“, „yesterday“, „tomorrow“ се односе на данашњи дан, дан пре или на дан после.

Одредбе релативног датума се такође прихватају, у том случају „+“ се процењује на текуће време плус распон наведеног времена. Одговарајуће, распон времена који има префикс „-“ се процењује на текуће време минус распон наведеног времена, на пример „+2дана“. Уместо да се распону времена додаје префикс „+“ или „-“, може му се додати суфикс у виду размака и речи „остаје“ или „пре“ (на пример „1 седмицу пре“ (ово и није баш у духу српског језика)).

Два параметра (нпр., 'cal 11 2020')

Раздваја месец (1 - 12) и годину.

Три параметра (нпр., 'cal 25 11 2020')

Назначава дан (1-31), месец и годину, а дан ће бити истакнут ако је календар приказан у терминалу. Ако није наведен никакав параметар, приказује се календар текућег месеца.

БЕЛЕШКЕ

Година почиње 1. јануара. Први дан у седмици се одређује према језику или опцијама --sunday и --monday.

Набрајање седмица зависи од избора првог дана у седмици. Ако је то недеља тада се користи произвољно северноамеричко набрајање, где је 1. јануар у седмици број 1. Ако је то понедељак (-m) тада се користи набрајање ИСО 8601 стандарда, где је први уторак у седмици број 1.

БОЈЕ

Обојавање излаза је примењено „terminal-colors.d(5)“ функционалношћу. Изричито обојавање се може искључити празном датотеком

/etc/terminal-colors.d/cal.disable

за наредбу cal или за све алате са

/etc/terminal-colors.d/disable

Since version 2.41, the $NO_COLOR environment variable is also supported to disable output colorization unless explicitly enabled by a command-line option.

Корисничке специфичне $XDG_CONFIG_HOME/terminal-colors.d или $HOME/.config/terminal-colors.d преписују општа подешавања.

Знајте да се обојавање излаза може укључити по основи, и у том случају terminal-colors.d директоријуми не треба још да постоје.

Логички називи боја које подржава cal су:

today

Текући дан.

weeknumber

The week number requested by the --week=<number> command line option.

weeks

Број седмице.

заглавље

Заглавље месеца.

workday

Дани који спадају у радну недељу.

weekend

Дани који не спадају у радну недељу.

На пример:

echo -e 'weekend 35\ntoday 1;41\nheader yellow' > $HOME/.config/terminal-colors.d/cal.scheme

ИСТОРИЈАТ

Наредба cal се појавила у издању 6 AT&T UNIX-а.

ГРЕШКЕ

Основни излаз cal-а користи 3. септембар 1752. као датум реформе Грегоријанског календара. Историјски датуми реформе за друге језике, укључујући њено увођење у октобру 1582, нису примењени.

Алтернативни календари, као што су Ум ал-Кура, Соларни Хиџри, Ге’ез, или лунисоларни Хинду, нису подржани.

ПОГЛЕДАЈТЕ ТАКОЂЕ

terminal-colors.d(5)

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ГРЕШАКА

For bug reports, use the issue tracker https://github.com/util-linux/util-linux/issues.

ДОСТУПНОСТ

Наредба cal је део пакета „util-linux“ који се може преузети са Архиве Линукс кернела https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/.

2025-03-29 util-linux 2.41