STARTX(1) General Commands Manual STARTX(1)

startx - inicjuje sesję X

startx [ [ klient ] opcje ... ] [ -- [ serwer ] [ ekran ] opcje ... ]

Skrypt startx jest interfejsem do xinit(1), który udostępnia nieco przyjaźniejszy interfejs użytkownika do uruchamiania pojedynczej sesji X Window System. Jest wywoływany zwykle bez argumentów.

Argumenty, które są podane bezpośrednio za poleceniem startx są używane do uruchomienia klienta w ten sam sposób jak xinit(1). Argument specjalny „--” oznacza koniec argumentów klienta i początek opcji serwera. Może być wygodne określanie opcji serwera za pomocą startx, aby móc zmieniać je w każdej sesji. Poniżej znajdują się przykłady podawania argumentów do serwera; proszę zapoznać się ze stroną podręcznika używanego serwera X, aby dowiedzieć się, które argumenty są dozwolone.

startx -- -depth 16

startx -- -dpi 100

startx -- -layout Multihead

Aby określić, którego klienta uruchomić, startx na początku sprawdza zmienną środowiskową XINITRC pod kątem nazwy pliku. Jeśli zmienna ta jest nieustawiona, lub nie zawiera nazwy pliku, szuka pliku o nazwie .xinitrc w katalogu domowym użytkownika. Jeśli go nie znajdzie, korzysta z pliku xinitrc w katalogu biblioteki xinit. Jeśli podano opcje wiersza poleceń klienta, przesłaniają one to zachowanie i powracają do zachowania xinit(1). Aby określić serwer do uruchomienia, startx sprawdza zmienną środowiskową XSERVERRC pod kątem nazwy pliku. Jeśli zmienna ta jest nieustawiona, lub nie zawiera nazwy pliku szuka pliku .xserverrc w katalogu domowym użytkownika. Jeśli go nie znajdzie, używa pliku xserverrc w katalogu biblioteki xinit. Jeśli podano opcje wiersza poleceń serwera, przesłaniają one to zachowania i powracają do zachowania xinit(1). Użytkownicy zazwyczaj nie muszą dostarczać pliku .xserverrc. Proszę zapoznać się ze stroną podręcznika systemowego xinit(1), aby dowiedzieć się więcej o argumentach.

Pliki xinitrc i xserverrc odnoszące się do całego systemu, można znaleźć w katalogu /etc/X11/xinit.

Plik .xinitrc jest zwykle skryptem powłoki, który uruchamia wiele klientów zgodnie z kolejnością użytkownika. Po zakończeniu tego skryptu powłoki, startx zabija serwer i dokonuje koniecznych innych zamknięć sesji. Większość klientów uruchamianych przez .xinitrc powinno działać w tle. Ostatni klient powinien być uruchomiony na pierwszym planie, gdy wyjdzie, sesja się zakończy. Jako „magiczny” klient często wybierany jest menedżer sesji, menedżer okien lub xterm.

Poniżej jest przykład skryptu .xinitrc uruchamiającego wiele aplikacji i pozostawiającego menedżer okien pracujący w trybie „ostatniej” aplikacji. Zakładając, że menedżer okien został skonfigurowany prawidłowo, użytkownik wybiera pozycję menu „Exit” aby zamknąć program X.


xrdb -load $HOME/.Xresources
xsetroot -solid gray &
xbiff -geometry -430+5 &
oclock -geometry 75x75-0-0 &
xload -geometry -80-0 &
xterm -geometry +0+60 -ls &
xterm -geometry +0-100 &
xconsole -geometry -0+0 -fn 5x7 &
exec twm

Zmienna otrzymuje nazwę ekranu, do którego powinni podłączać się klienci. Proszę zauważyć, że jest ona ustawiana, nie odczytywana.
Zmienna, jeśli nie jest już zdefiniowana, jest ustawiana na $(HOME)/.Xauthority. Dzięki temu zapobiega się automatycznemu ustawianiu niebezpiecznego uwierzytelnienia bazującego na hoście, z lokalnego komputera (jeśli nie podano argumentu -auth). Proszę zapoznać się ze stronami podręcznika Xserver(1) i Xsecurity(7), aby dowiedzieć się więcej o uwierzytelnianiu klienta/serwera X.
Zmienna ta powinna zawierać położenie pliku xinitrc. Jeśli jest nieustawiona, użyty będzie plik $(HOME)/.xinitrc lub /etc/X11/xinit/xinitrc.
Zmienna ta powinna zawierać położenie pliku xserver. Jeśli jest nieustawiona, użyty będzie plik $(HOME)/.xinitrc lub /etc/X11/xinit/xserverrc.

$(HOME)/.xinitrc
Klient do uruchomienia. Zwykle skrypt powłoki, który uruchamia wiele programów w tle.
$(HOME)/.xserverrc
Serwer do uruchomienia. Domyślnym jest X.
/etc/X11/xinit/xinitrc
Klient do uruchomienia, jeśli użytkownik nie ma pliku .xinitrc.
/etc/X11/xinit/xserverrc
Serwer do uruchomienia, jeśli użytkownik nie ma pliku .xserverrc.

xinit(1), X(7), Xserver(1), Xorg(1), xorg.conf(5)

Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>

Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.

xinit 1.4.2 X wersja 11