proc_pid_mountinfo(5) | File Formats Manual | proc_pid_mountinfo(5) |
NAZWA
/proc/pid/mountinfo - informacje o montowaniu
OPIS
- /proc/pid/mountinfo (od Linuksa 2.6.26)
- Plik zawiera informacje o montowaniach w przestrzeni nazw montowań procesu (zob. mount_namespaces(7)). Zapewnia wiele informacji (np. stan propagacji, korzeń montowania w przypadku montowań za pomocą podpięcia, identyfikator każdego montowania i jego rodzica), których brakuje w (starszym) pliku /proc/pid/mounts i poprawia różne inne problemy, na jakie tamten plik cierpi (np. nierozszerzalność, niemożność rozróżnienia opcji odnoszących się do montowania, od tych dotyczących superbloku).
- Plik posiada wiersze w postaci:
-
36 35 98:0 /mnt1 /mnt2 rw,noatime master:1 - ext3 /dev/root rw,errors=continue (1)(2)(3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11)
- Liczby w nawiasach są etykietami poniższych opisów:
- (1)
- ID montowania: unikatowy identyfikator montowania (może zostać użyty ponownie po wykonaniu umount(2)).
- (2)
- ID rodzica: identyfikator rodzica (lub siebie samego, jeśli montowanie znajduje się w korzeniu drzewa montowań tej przestrzeni nazw montowań).
- Jeśli nowe montowanie jest ułożone na poprzednio istniejącym punkcie montowania (czym go przesłania), ze ścieżką P, to rodzicem nowego montowania jest poprzednie montowanie w tym położeniu. Z tego względu, przy sprawdzaniu wszystkich montowań ułożonych w danej lokalizacji, najwyższe montowanie jest tym, które nie jest rodzicem żadnego z pozostałych montowań w tej lokalizacji (proszę jednak zauważyć, że to najwyższe montowanie będzie dostępne jedynie wtedy, gdy najdłuższy podprzedrostek P jest tym punktem montowania, które nie jest ukryte przez ułożone montowania).
- Jeśli montowanie macierzyste leży poza głównym katalogiem procesu (zob. chroot(2)), to pokazywany tu identyfikator nie będzie miał odpowiedniego wpisu w mountinfo, którego ID montowania (pole 1) pasowałby do identyfikatora montowania macierzystego (ponieważ montowania, które leżą poza głównym katalogiem procesu nie są pokazywane w mountinfo). Jako przypadek specjalny w tym punkcie, korzeń montowania procesu może mieć montowanie macierzyste (jak w przypadku systemu plików initramfs) położone poza katalogiem głównym procesu, a wpis dla tego montowania nie pojawi się w mountinfo.
- (3)
- główny:poboczny: wartość pola st_dev (patrz stat(2)) dla plików w systemie plików.
- (4)
- root: ścieżka katalogu w systemie plików, która tworzy korzeń (katalog główny) tego montowania.
- (5)
- punkt montowania: ścieżka punktu montowania w odniesieniu do katalogu głównego procesów.
- (6)
- opcje montowania: opcje montowania dla każdego montowania (patrz mount(2)).
- (7)
- pola opcjonalne: zero lub więcej pól w postaci „znacznik[:wartość]”; zob. niżej.
- (8)
- separator: koniec pól opcjonalnych jest oznaczony pojedynczym dywizem.
- (9)
- typ systemu plików: typ systemu plików w postaci „typ[.podtyp]”.
- (10)
- źródło montowania: informacja zależna od systemu plików lub „none”.
- (11)
- super opcje: opcje dla superbloku (patrz mount(2)).
- Obecnie, możliwe pola opcjonalne to: shared, master, propagate_from i unbindable. Opis tych pól znajduje się w podręczniku mount_namespaces(7). Wszelkie nierozpoznane pola opcjonalne powinny być ignorowane przy ich przetwarzaniu.
- Aby dowiedzieć się więcej o propagacji montowań, proszę zapoznać się z Documentation/filesystems/sharedsubtree.rst (lub Documentation/filesystems/sharedsubtree.txt przed Linuksem 5.8) w drzewie źródeł jądra Linux.
ZOBACZ TAKŻE
TŁUMACZENIE
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
2 maja 2024 r. | Linux man-pages 6.9.1 |