mpartition(1) General Commands Manual mpartition(1)

mpartition - partycjonowanie dysku twardego MSDOS

Ta strona podręcznika ekranowego została automatycznie wygenerowana z dokumentacji texinfo pakietu mtools i może nie być kompletna i całkowicie dokładna. Szczegóły można znaleźć na końcu strony.

Polecenie mpartition tworzy system plików MS-DOS jako partycję. Przeznaczone jest do wykorzystania w systemach innych niż Linux, tj. w systemach, gdzie brak jest polecenia fdisk i łatwego dostępu do urządzeń SCSI. Polecenie to działa tylko na napędach, dla których ustawiono zmienną partycji.

mpartition -p dysk
mpartition -r dysk
mpartition -I [-B sektorładujący] dysk
mpartition -a dysk
mpartition -d dysk
mpartition -c [-s sektory] [-h głowice]
[-t cylindry] [-v [-T typ] [-b
początek] [-l długość] [-f]

Mpartition przyjmuje następujące opcje linii poleceń:

Wyświetla linię poleceń do odtworzenia partycji napędu. Jeżeli dla napędu nie zdefiniowano partycji lub wykryto błędy logiczne, to nie pojawi się żaden wynik. Przy włączonej opcji wyświetlania szczegółów (-v) wyświetla bieżącą tablicę partycji.
Usuwa partycję opisaną przez napęd.
Inicjuje tablicę partycji i usuwa wszystkie partycje.
Tworzy partycję opisaną przez napęd.
„Aktywuje” partycję, tj. czyni ją partycją startową (bootable). Równocześnie może istnieć tylko jedna partycja startowa.
„Dezaktywuje” partycję, tj. przestaje ona być partycją startową.

Jeżeli nie podano żadnej operacji, to wyświetlane są bieżące ustawienia.

Przy tworzeniu partycji dostępne są następujące opcje:

Liczba sektorów na ścieżkę partycji (jest to również liczba sektorów na ścieżkę dla całego napędu).
Liczba głowic partycji (jest to również liczba głowic dla całego napędu). Domyślnie informacja o geometrii (liczba sektorów i głowic) wyliczana jest z sąsiednich pozycji tablicy partycji lub odgadywana na podstawie rozmiaru.
Liczba cylindrów partycji (nie jest to liczba cylindrów całego napędu).
Początkowe przesunięcie partycji, wyrażony w sektorach. Jeśli nie podano początku, to mpartition rozpoczyna partycję od początku dysku (dla partycji numer 1) lub bezpośrednio za końcem poprzedniej partycji.
Rozmiar (długość) partycji, wyrażona w sektorach. Jeśli nie podano końca, to mpartition wylicza rozmiar na podstawie liczby sektorów, głowic i cylindrów. Jeśli również ich nie podano, nadaje partycji największy możliwy rozmiar, uwzględniając rozmiar dysku i początek następnej partycji.

Dla wszystkich operacji modyfikujących tablicę partycji dostępne są opcje:

Zwykle przed zapisem jakichkolwiek zmian partycji mpartition wykonuje pewne sprawdzenia spójności logicznej, jak kontrola nakładania się i prawidłowego wyrównywania partycji. Jeśli któreś z nich zawiedzie, to tablica partycji nie jest zmieniana. Opcja -f pozwala na obejście tych zabezpieczeń.

Poniższe opcje dostępne są przy wszystkich operacjach:

W połączeniu z -p wyświetla informację o bieżącej tablicy partycji (bez zmian) albo o tablicy partycji po zmianach.
Podanie podwojonej flagi włączenia szczegółów powoduje, że mpartition będzie wyświetlać szesnastkowo (hexdump) tablicę partycji przy odczycie i zapisie na urządzenie.

Opcja dostępna przy inicjowaniu tablicy partycji:

Czyta wzorcowy główny rekord startowy (master boot record) z pliku sektorładowania.

Mpartition zachowuje się w następujący sposób, wybierając typ partycji:

-  
Partycje FAT32 mają przypisany typ 0x0C („Win95 FAT32, LBA”)
-  
Dla wszystkich innych, jeśli partycja mieści się całkowicie w pierwszych 65536 sektorach dysku, przydziela 0x01 („DOS FAT12, CHS”) do partycji FAT12 i 0x04 („DOS FAT16, CHS”) do partycji FAT16
-  
Jeśli powyższe punkty nie były zastosowane, przypisuje 0x06 („DOS BIG FAT16 CHS”), jeśli partycja mieści się całkowicie w pierwszych 1024 cylindrach (tryb CHS)
-  
We wszystkich pozostałych przypadkach stosuje 0x0E („Win95 BIG FAT16, LBA”)

Jeśli liczba bitów fat nie jest znana (nie podano jej w definicji dysku), to przyjmowane jest FAT12 dla wszystkich dysków z mniej niż 4096 sektorami i FAT16 dla tych, o więcej niż 4096 sektorach.

Zgadza się to mniej więcej z definicjami podanymi pod adresem https://en.wikipedia.org/wiki/Partition_type#List_of_partition_IDs i https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-2000-server/cc977219(v=technet.10), z dwoma istotnymi różnicami:

-  
Jeśli bity fat są nieznane, dokumenty referencyjne zakładają, że dyski z mniej niż 32680 mają być FAT12. Mtools jako granicy używa 4096 sektorów, ponieważ starsze wersje DOS-a obsługiwały FAT12 jedynie na dyskach z mniej niż 4096 sektorami (a to właśnie w przypadku tych starszych wersji jest większe prawdopodobieństwo używania FAT12 w ogóle).
-  
Dokumenty referencyjne podają granicę 8GB (Wikipedia) lub 4GB (Microsoft) pomiędzy 0x06 (DOS BIG FAT16 CHS) i 0x0E. Mtools korzysta z 1024 cylindrów. Wynika to z tego, że partycja o ponad 1024 cylindrach musi być LBA i nie może być CHS. 8GB jest największą pojemnością, którą można reprezentować jako CHS (63 sektorów, 255 głowic i 1024 cylindrów). 4GB to limit pojemności dla Windowsa 2000, więc jest uzasadnione, że dokumentacja Windowsa 2000 podaje go jako górny limit dla dowolnego typu partycji.

Dokumentacja texinfo pakietu mtools

Ta strona podręcznika została utworzona automatycznie z dokumentacji texinfo pakietu mtools. Proces ten jednak jest tylko przybliżony i niektóre elementy, jak odnośniki czy indeksy, mogą być utracone. W rzeczywistości elementy te nie mają właściwych odpowiedników w formacie stron podręcznika ekranowego. Ponadto nie wszystkie informacje zostały przełożone na wersję podręcznika ekranowego. Dlatego zdecydowanie zalecamy użycie oryginalnej dokumentacji texinfo. Na końcu niniejszej strony znajdują się instrukcje, jak przeglądać dokumentację w tym formacie.

*   
Zdatną do wydrukowania postać dokumentacji texinfo można otrzymać, uruchamiając poniższe polecenia:
    ./configure; make dvi; dvips mtools.dvi

*   
Aby utworzyć wersję html, należy uruchomić:
    ./configure; make html

Już utworzone wersje html można znaleźć na stronie `http://www.gnu.org/software/mtools/manual/mtools.html'

*   
Aby utworzyć kopię info (możliwą do przeglądania w trybie info Emacsa), należy uruchomić:
    ./configure; make info

Dokumentacja texinfo wygląda najlepiej wydrukowana lub w postaci html. W wersji info niektóre przykłady są naprawdę trudne w czytaniu z powodu konwencji cytowania używanych w formacie info.

Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Wojtek Kotwica <wkotwica@post.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>

Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.

21 marca 2023 mtools-4.0.43