XINIT(1) General Commands Manual XINIT(1) NAZWA xinit - program inicjujacy system X Window SKLADNIA xinit [ [ klient ] opcje ... ] [ -- [ server ] [ ekran ] opcje ... ] OPIS Program xinit jest uzywany do startu systemu X Window i pierwszego programu klienta dla systemow, ktore nie uzywaja menedzera logowania, takiego jak xdm(1) lub w srodowisku uzywajacym wiele systemow okien. Kiedy pierwszy klient istnieje, xinit bedzie konczyl proces X serwera i zakonczy sie. Jezeli zaden program klienta nie jest podany w linii komendy, xinit bedzie szukal w glownym katalogu uzytkownika pliku .xinitrc aby wykonac go jako skrypt powloki w celu uruchomienia programu klienta. Jezeli ten plik nie istnieje, xinit bedzie uzywal nastepujacej komendy jako domyslnej: xterm -geometry +1+1 -n login -display :0 Jezeli w wierszu polecenia nie jest podany zaden program serwera, xinit bedzie szukal w glownym katalogu uzytkownika pliku skryptowego .xserverrc. Nastepnie wykona go jako skrypt powloki w celu uruchomienia programu serwera. Jezeli plik ten nie istnieje, xinit bedzie uzywal nastepujacej komendy domyslnej: X :0 Prosze zwrocic uwage, ze jest to program o nazwie X w aktualnej sciezce dostepu. Administrator sieci powinien wiec utworzyc dowiazanie do odpowiedniego typu serwera w komputerze lub utworzyc skrypt powloki, ktory wywola xinit z odpowiednim serwerem. Uwaga, podczas uzywania skryptu .xserverrc nalezy upewnic sie czy wykonujemy ,,exec" z prawdziwym X serwerem. Nieudane wykonanie tego etapu moze spowodowac, ze serwer X bedzie sie powoli uruchamial i zakanczal. Na przyklad: exec Xdisplaytype Waznym punktem jest to, ze programy, ktore sa wykonywane przez skrypt .xinitrc powinny byc wykonywane w tle, jezeli one nie zakoncza sie prawidlowo, tak ze one nie uchronia innych programow przed wystartowaniem. Jednak najdluzej zyjacy z uruchomionych programow (zazwyczaj menedzer okien lub emulator terminala) powinien zostac pozostawiony na pierwszym planie. Jest to konieczne by skrypt sie nie zakonczyl (co sygnalizuje, ze zadanie uzytkownika jest wykonane i xinit powinien sie zakonczyc). W wierszu polecenia moze byc jeszcze podany alternatywny klient i/lub serwer. Zadany program klienta i jego argumenty powinny byc podane jako pierwsze argumenty wiersza polecenia xinit. W celu zadeklarowania szczegolnej linii komendy serwera, prosze dolaczyc podwojna kreske (--) do wiersza polecenia xinit (po wszelkich klientach i argumentach), a za nia oczekiwana komende serwera. Zarowno nazwa programu klienta jak i nazwa programu serwera musza sie zaczynac znakiem ukosnika (/) albo kropka (.). W przeciwnym razie beda one traktowane jako argumenty dolaczane do ich indywidualnych wierszy startowych. To umozliwia dodanie argumentow (na przyklad, kolorow obrazu i tla) bez potrzeby powtarzania calego wiersza polecenia. Jezeli nazwa serwera nie jest zadeklarowana, a pierwszy argument wystepujacy po podwojnej kresce (--) to dwukropek z doklejona cyfra, to xinit rozpozna ten numer jako kod ekranu zamiast zero. Wszystkie pozostale argumenty sa dolaczane na koncu wiersza polecenia serwera. PRZYKLADY Ponizej sa poszczegolne przyklady na uzywanie argumentow w wierszu polecenia xinit. xinit Xinit uruchomi tu serwer o nazwie X i wykona skrypt uzytkownika .xinitrc, o ile taki istnieje, a w przeciwnym razie wystartuje program xterm. xinit -- /usr/bin/Xvnc :1 Tu widac, jak mozna uruchomic okreslony typ serwera na innym ekranie. xinit -geometry =80x65+10+10 -fn 8x13 -j -fg white -bg navy To uruchomi serwer o nazwie X, i dolaczy podane argumenty do domyslnego wiersza polecenia programu xterm. Program zignoruje skrypt .xinitrc. xinit -e widgets -- ./Xorg -l -c Ten przyklad uzyje polecenia ./Xorg -l -c aby uruchomic serwer i dolaczyc argumenty -e widgets do domyslnego polecenia xterm. xinit /usr/bin/ssh -X fasthost cpupig -- :1 -a 2 -t 5 Ten przyklad uruchomi serwer o nazwie X na wyswietlaczu 1, z argumentami -a 2 -t 5. Potem uruchomi sieciowa powloke na zdalny komputer fasthost, na ktorym wykona polecenie cpupig, nakazujac mu wyswietlanie obrazu z powrotem do lokalnej stacji. Ponizej jest przyklad skryptu .xinitrc uruchamiajacego zegar, poszczegolne terminale i pozostawiajacego menedzer okien pracujacy w trybie ,,ostatniej" aplikacji. Zakladajac, ze menedzer okien zostal skonfigurowany prawidlowo, uzytkownik wybiera pozycje menu ,,Exit" aby zamknac program X. xrdb -load $HOME/.Xresources xsetroot -solid gray & xclock -g 50x50-0+0 -bw 0 & xload -g 50x50-50+0 -bw 0 & xterm -g 80x24+0+0 & xterm -g 80x24+0-0 & twm Siec, ktora chce tworzyc wspolne srodowisko startowe moze po prostu utworzyc domyslny skrypt .xinitrc, ktory odwoluje sie do pliku startowego dla sieci rozleglych o sciezce dostepu: #!/bin/sh . /etc/X11/xinit/site.xinitrc Innym podejsciem jest napisanie skryptu, ktory uruchomi xinit ze specjalnym skryptem powloki. Takie skrypty sa zwykle nazywane x11, xstart albo startx i sa wygodnym sposobem zapewnienia prostego interfejsu dla poczatkujacych uzytkownikow: #!/bin/sh xinit /etc/X11/xinit/site.xinitrc -- /usr/bin/X -br ZMIENNE SRODOWISKOWE DISPLAY Ta zmienna okresla nazwe ekranu, z ktorym programy klienta powinny sie polaczyc. XINITRC Ta zmienna deklaruje plik skryptu inicjujacego zawierajacy polecenia powloki do wystartowania inicjujacego okna. Domyslnie jest uzywany plik .xinitrc w katalogu domowym. PLIKI .xinitrc .xinitrc domyslny skrypt programu klienta xterm uruchamiany, jezeli nie istnieje plik .xinitrc .xserverrc domyslny skrypt programu serwera X serwer uruchamiany jezeli nie istnieje plik .xserverrc ZOBACZ TAKZE X(7), startx(1), Xserver(1), Xorg(1), xorg.conf(5), xterm(1) AUTOR Bob Scheifler, MIT Laboratory dla Computer Scienc TLUMACZENIE Tlumaczenie niniejszej strony podrecznika: Rafal Witowski, Przemek Borys i Michal Kulach Niniejsze tlumaczenie jest wolna dokumentacja. Blizsze informacje o warunkach licencji mozna uzyskac zapoznajac sie z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje sie ZADNEJ ODPOWIEDZIALNOSCI. Bledy w tlumaczeniu strony podrecznika prosimy zglaszac na adres listy dyskusyjnej . X wersja 11 xinit 1.4.4 XINIT(1)