RTCWAKE(8) Керування системою RTCWAKE(8)

НАЗВА

rtcwake — перевести систему до стану присипляння до вказаного часу пробудження.

КОРОТКИЙ ОПИС

rtcwake [параметр] [-d пристрій] [-m режим_резервування] {-s секунди|-t час_t}

ОПИС

Цією програмою користуються для введення системи до стану сну і автоматичного пробудження зі стану сну у вказаним момент часу.

Ця програма використовує багатоплатформові інтерфейси Linux для введення системи у стан сну і полишення цього стану не пізніше вказаного часу. Вона використовує якийсь драйвер комплексу годинника реального часу, у якому передбачено підтримку прапорців моделі пробудження стандартного драйвера.

Цю програму, зазвичай, використовують як застарілу програму apmsleep для пробудження зі стану присипляння, подібного до ACPI S1 (очікування) або S3 (присипляння до оперативної пам'яті). Більшість платформ можуть реалізувати ці стани без аналогів BIOS, APM або ACPI.

У деяких системах програмою також можна скористатися подібно до nvram-wakeup, пробуджуючи зі станів, подібних до ACPI S4 (присипляння на диск). Постійні носії даних для таких режимів присипляння є не в усіх системах.

Зауважте, що функціональні можливості нагадування залежать від обладнання; не кожен годинник реального часу зданий налаштувати нагадування на більше ніж 24 години у майбутньому.

Налаштування присипляння може бути скасовано активним обладнанням. Наприклад, бездротові пристрої вхідних даних USB, які продовжують надсилати повідомлення про події протягом часток секунди після натискання клавіші Enter. rtcwake намагається уникнути цієї проблеми і очікує на завершення дій у терміналі, перш ніж перевести систему у стан сну.

ПАРАМЕТРИ

-A, --adjfile файл

Вказати альтернативний шлях до файла коригувань.

-a, --auto

Прочитати режим годинника (те, для апаратного годинника встановлено всесвітній час чи місцевий час) з файла adjtime, де hwclock(8) зберігає ці дані. Це типова поведінка.

--date часова-позначка

Встановити для часу пробудження значення часової позначки. Формат часової позначки може бути будь-яким з таких:
РРРРММДДггххсс
РРРР-ММ-ДД гг:хх:сс
РРРР-ММ-ДД гг:хх (для секунд буде встановлено 00)
РРРР-ММ-ДД (для часу буде використано 00:00:00)
гг:хх:сс (для дати буде використано сьогоднішню)
гг:хх (для дати буде використано сьогоднішню, а для секунд 00)
tomorrow (для часу буде використано 00:00:00)
+5min

-d, --device пристрій

Використати вказаний пристрій замість rtc0, як годинник реального часу. Цей параметр має значення, якщо у вашій системі є декілька годинників реального часу. Ви можете вказати в аргументі rtc1, rtc2...

-l, --local

Припустімо, що для апаратного годинника встановлено місцевий час, незалежно від вмісту файла adjtime.

--list-modes

Вивести список доступних аргументів параметра --mode.

-m, --mode режим

Перейти у вказаний стан очікування. Коректними значенням аргументу режим є такі:

standby

Стан S1 ACPI. Цей стан реалізує мінімальне, хоча і реальне, заощадження електроенергії, забезпечуючи перехід до працездатної системи із дуже малим часом очікування. Це типовий режим.

freeze

Процеси буде заморожено, усі пристрої буде приспано, а усі процесори переведено у стан бездіяльності. Цей стан є загальним станом, який не потребує будь-якої підтримки з боку платформи, але заощаджує менше електроенергії, ніж режим присипляння до оперативної пам'яті, оскільки система залишається у стані роботи. (Доступний з Linux 3.9.)

mem

Стан S3 ACPI (присипляння до оперативної пам'яті). У цьому стані заощадження електроенергії є значним, оскільки усе у системі, окрім пам'яті, яку буде переведено у режим самооновлення для зберігання свого вмісту, буде переведено у режим низького споживання енергії.

disk

Стан S4 ACPI (присипляння на диск). У цьому стані заощадження електроенергії є найбільшим, ним можна скористатися, навіть якщо немає низькорівневої підтримки керування живленням. Цей стан працює подібно до присипляння до оперативної пам'яті, але включає останній крок із запису вмісту пам'яті на диск.

off

Стан S5 ACPI (вимикання). Виконання відбувається шляхом виклику «/sbin/shutdown». Офіційної підтримки з боку ACPI не передбачено, але, зазвичай, працює.

no

Не присипляти, лише встановити час пробудження за годинником реального часу.

on

Не присипляти, але виконувати читання з пристрою годинника реального часу, аж доки не настане момент нагадування. Цей режим корисний для діагностики.

disable

Вимкнути раніше встановлене нагадування.

show

Вивести дані нагадування у такому форматі: «alarm: off|on <час>». Час буде виведено у форматі ctime(). Приклад: «alarm: on Tue Nov 16 04:48:45 2010».

-n, --dry-run

Використання цього параметра призводить до виконання програмою усіх дій, окрім самого встановлення нагадування, присипляння системи або очікування на нагадування.

-s, --seconds секунди

Встановити час пробудження у секундах у майбутньому, починаючи з поточного моменту.

-t, --time час_t

Встановити час пробудження у форматі абсолютного часу час_t. час_t є часом у секундах з моменту 1970-01-01, 00:00 UTC. Скористайтеся програмою date(1) для перетворення між зручним для читання часом та час_t.

-u, --utc

Припустімо, що для апаратного годинника встановлено UTC (універсальний координований час), незалежно від вмісту файла adjtime.

-v, --verbose

Режим докладних повідомлень.

-h, --help

Вивести текст довідки і завершити роботу.

-V, --version

Вивести дані щодо версії і завершити роботу.

ПРИМІТКИ

На сьогодні, деякі системи персональних комп'ютерів не можуть вийти зі станів сну, зокрема mem, використовуючи лише код ядра, доступ до якого отримує цей драйвер. Їм потрібна допомога з боку коду простору користувача, щоб уможливити подальшу роботу буфера кадрів.

ФАЙЛИ

/etc/adjtime

ЖУРНАЛ

Допис із цією програмою було декілька разів розміщено у LKML та інших списках листування, перш ніж вона з'явилася у ядрі Linux 2.6 шляхом запровадження внеску GIT 87ac84f42a7a580d0dd72ae31d6a5eb4bfe04c6d.

АВТОРИ

Програму було створено David Brownell <dbrownell@users.sourceforge.net> та удосконалено Bernhard Walle <bwalle@suse.de>.

АВТОРСЬКІ ПРАВА

Це вільне програмне забезпечення. Ви можете поширювати його копії за умов дотримання GNU General Public License http://www.gnu.org/licenses/gpl.html. Не надається НІЯКИХ ГАРАНТІЙ у межах, передбачених законом.

ДИВ. ТАКОЖ

adjtime_config(5), hwclock(8), date(1)

ЗВІТИ ПРО ВАДИ

Для звітування про вади використовуйте систему стеження помилками на https://github.com/util-linux/util-linux/issues.

ДОСТУПНІСТЬ

rtcwake є частиною пакунка util-linux, який можна отримати з Linux Kernel Archive https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/.

ПЕРЕКЛАД

Український переклад цієї сторінки посібника виконано Yuri Chornoivan <yurchor@ukr.net>

Цей переклад є безкоштовною документацією; будь ласка, ознайомтеся з умовами GNU General Public License Version 3. НЕ НАДАЄТЬСЯ ЖОДНИХ ГАРАНТІЙ.

Якщо ви знайшли помилки у перекладі цієї сторінки підручника, будь ласка, надішліть електронний лист до списку листування перекладачів: trans-uk@lists.fedoraproject.org.

11 травня 2022 року util-linux 2.38.1