STRIP(1) Narzędzia programistyczne GNU STRIP(1)

strip - usuwa symbole i inne dane z plików obiektowych

strip [-F nazwa-bfd |--target=nazwa-bfd]
[-I nazwa-bfd |--input-target=nazwa-bfd]
[-O nazwa-bfd |--output-target=nazwa-bfd]
[-s|--strip-all]
[-S|-g|-d|--strip-debug]
[--strip-dwo]
[-K nazwa-symbolu|--keep-symbol=nazwa-symbolu]
[-M|--merge-notes][--no-merge-notes]
[-N nazwa-symbolu |--strip-symbol=nazwa-symbolu]
[-w|--wildcard]
[-x|--discard-all] [-X |--discard-locals]
[-R nazwa-sekcji |--remove-section=nazwa-sekcji]
[--keep-section=wzorzec-sekcji]
[--remove-relocations=wzorzec-sekcji]
[--strip-section-headers]
[-o plik] [-p|--preserve-dates]
[-D|--enable-deterministic-archives]
[-U|--disable-deterministic-archives]
[--keep-section-symbols]
[--keep-file-symbols]
[--only-keep-debug]
[-v |--verbose] [-V|--version]
[--help] [--info]
plik-obiektowy...

GNU strip usuwa wszystkie symbole z plików obiektowych plik-obiektowy. Lista plików obiektowych może zawierać archiwa. Podany musi być przynajmniej jeden plik obiektowy.

strip modyfikuje pliki podane w argumencie - nie zapisuje zmodyfikowanych kopii pod innymi nazwami.

Traktuje oryginalny plik-obiektowy jak plik obiektowy w formacie nazwa-bfd i zapisuje go w tym samym formacie.
Wypisuje sposób użycia strip z wiersza poleceń i kończy pracę programu.
Wyświetla listę wszystkich dostępnych architektur i formatów plików obiektowych.
Traktuje oryginalny plik-obiektowy jako plik o formacie kodu obiektowego nazwa-bfd.
Zastępuje plik-obiektowy plikiem w formacie wyjściowym nazwa-bfd.
Oprócz sekcji które normalnie są usuwane, usuwa z pliku wyjściowego także każdą sekcję o nazwie nazwa-sekcji. Opcja ta może być podana więcej niż raz. Proszę zauważyć, że jej nieodpowiednie używanie może spowodować, że plik obiektowy będzie bezużyteczny. Nazwa-sekcji może się kończyć znakiem dopasowania *. W takim przypadku zostaną usunięte sekcje o nazwach zaczynających się od nazwy-sekcji.

Jeśli pierwszym znakiem nazwy-sekcji jest znak wykrzyknika („!”), to pasujące sekcje nie będą usuwane, nawet jeśli poprzednie użycie opcji --remove-section w tej samej linii poleceń spowodowałoby ich usunięcie. Na przykład:

--remove-section=.text.* --remove-section=!.text.foo

usunie wszystkie sekcje pasujące do wzorca „.text.*”, z wyjątkiem sekcji „.text.foo”.

Przy usuwaniu sekcji z pliku wyjściowego, pozostawia sekcje pasujące do wzorca-sekcji.
Usuwa z pliku wynikowego relokacje w każdej sekcji pasującej do wzorca-sekcji. Opcja ta może być podana więcej niż raz. Proszę zauważyć, że jej nieodpowiednie używanie może spowodować, że plik obiektowy będzie bezużyteczny. Wzorzec-sekcji może zawierać znaki dopasowania. Na przykład:
--remove-relocations=.text.*

usunie wszystkie relokacje z wszystkich sekcji pasujących do wzorca „.text.*”.

Jeśli pierwszym znakiem wzorca-sekcji jest znak wykrzyknika („!”), to relokacje nie będą usuwane z pasujących sekcji, nawet jeśli poprzednie użycie opcji --remove-relocations w tej samej linii poleceń spowodowałoby usunięcie relokacji. Na przykład:

--remove-relocations=.text.* --remove-relocations=!.text.foo

usunie wszystkie relokacje z sekcji pasujących do wzorca „.text.*”, z wyjątkiem relokacji w sekcji „.text.foo”.

Usuwa nagłówki sekcji. Opcja jest przeznaczona do plików ELF. Wymusza --strip-all i --merge-notes.
Usuwa wszystkie symbole.
Usuwa tylko symbole debugowania.
Usuwa zawartość wszystkich sekcji DWARF .dwo, pozostawiając pozostałe sekcje i wszystkie symbole. Więcej informacji można znaleźć w opisie tej opcji w rozdziale objcopy.
Usuwa wszystkie symbole, które nie są potrzebne do przetwarzania relokacji, oprócz symboli debugowania i sekcji, usuwanych przez --strip-debug.
Podczas usuwania symboli zachowuje symbol nazwa-symbolu, nawet jeśli normalnie byłby usunięty. Opcja ta może być podawana więcej niż jeden raz.
W przypadku plików ELF próbuje (lub nie próbuje) zredukować rozmiar sekcji typu SHT_NOTE, przez usunięcie zduplikowanych notatek. Domyślnie próba takiej redukcji ma miejsce chyba, że dochodzi do usuwania informacji debugowania lub DWO.
Usuwa symbol nazwa-symbolu z pliku źródłowego. Opcja ta może być podawana więcej niż raz i łączona z innymi opcjami usuwania z wyjątkiem -K.
Umieszcza ogołocone wyjście w pliku bez zastępowania istniejącego pliku. Z tym argumentem podany może być tylko jeden argument plik-obiektowy.
Zachowuje prawa dostępu i daty modyfikacji pliku.
Działa w trybie deterministycznym. Podczas kopiowania członków archiwum i zapisywania indeksu archiwum używa wartości zero w polach UID, GID, znacznika czasowego, a także używa jednolitych praw dostępu do wszystkich plików.

Jeśli binutils zostało skonfigurowane z opcją --enable-deterministic-archives, to jest to zachowanie domyślne. Można je wyłączyć za pomocą poniżej opisanej opcji -U.

Nie działa w trybie deterministycznym. Jest to odwrotność opcji -D opisanej powyżej: podczas kopiowania członków archiwum i zapisywania indeksu archiwum używa właściwych wartości pól UID, GID, znacznika czasowego i praw dostępu do pliku.

Jest to zachowanie domyślne, o ile binutils nie został skonfigurowany z --enable-deterministic-archives.

Pozwala na użycie wyrażeń regularnych w argumentach nazwa-symbolu pozostałych opcji linii poleceń. W dowolnej części nazwy symbolu można użyć znaku zapytania („?”), gwiazdki („*”), odwrotnego ukośnika („\”) oraz operatora nawiasów kwadratowych („[]”). Jeśli pierwszym znakiem nazwy symbolu jest wykrzyknik („!”), to dla tego symbolu przełącznik ma odwrotne znacznie. Na przykład:
-w -K !foo -K fo*

spowoduje, że strip zachowa tylko te symbole, które zaczynają się od liter „fo”, ale usunie symbol „foo”.

Usuwa symbole nieglobalne.
Usuwa generowane przez kompilator symbole lokalne (zaczynają się zwykle od L lub .).
Podczas usuwania symboli z pliku, na przykład za pomocą --strip-debug lub --strip-unneeded, pozostawia wszystkie symbole określające nazwy sekcji, które w przeciwnym wypadku zostałyby usunięte.
Podczas usuwania symboli z pliku, na przykład za pomocą --strip-debug lub --strip-unneeded, pozostawia wszystkie symbole określające nazwy plików źródłowych, które w przeciwnym wypadku zostałyby usunięte.
Usuwa symbole z pliku, czyszcząc zawartość wszystkich sekcji, które nie zostałyby wyczyszczone przez --strip-debug, ale pozostawiając sekcje debugowania nienaruszone. W plikach ELF pozostawia to także sekcje notatek.

Uwaga: pozostawiane są nagłówki usuniętych sekcji, włączając to ich rozmiary, ale sama zawartość sekcji jest usuwana. Nagłówki sekcji są pozostawiane po to, żeby inne narzędzia mogły sparować plik debuginfo z rzeczywisty programem wykonywalnym nawet wtedy, gdy ten program został realokowany do innej przestrzeni adresów,

Założenie jest takie, że ta opcja będzie używana łącznie z --add-gnu-debuglink, aby utworzyć dwuczęściowy plik wykonywalny. Pierwsza część to program binarny pozbawiony zbędnych symboli, który zajmuje mniej miejsca w pamięci RAM i w pakiecie dystrybucji systemu, a druga część zawiera plik informacji debugowania, potrzebny tylko wtedy, gdy wymagane do debugowanie aplikacji. Sugerowany sposób tworzenia tych plików jest następujący:

1.<Skonsoliduj program wykonywalny, jak to się zwykle robi. Zakładając, że jest to nazwane>
"foo", to...
1.<Run "objcopy --only-keep-debug foo foo.dbg" to>
utworzyć plik zawierający informacje debugowania.
1.<Run "objcopy --strip-debug foo" to create a>
wyczyszczony ze zbędnych sekcji program wykonywalny.
1.<Run "objcopy --add-gnu-debuglink=foo.dbg foo">
aby dodać informacje debugowania do programu wykonywalnego wyczyszczonego ze zbędnych sekcji.

Uwaga: Wybór „.dbg” jako rozszerzenia plików zawierających informacje debugowania jest całkowicie przypadkowy. Także krok „--only-keep-debug” jest opcjonalny. Zamiast niego można wykonać:

1. Skonsoliduj program wykonywalny, jak to się zwykle robi.
1.<Copy "foo" to "foo.full">
1.<Run "strip --strip-debug foo">
1.<Run "objcopy --add-gnu-debuglink=foo.full foo">

Oznacza to, że plik wskazywany przez --add-gnu-debuglink może być pełnym programem wykonywalnym. Nie musi to być plik tworzony przez opcję --only-keep-debug.

Uwaga: ta opcja jest przeznaczona do użycia tylko z całkowicie skonsolidowanymi plikami. Nie ma ona sensu w przypadku plików obiektowych, w których informacje debugowania mogą nie być kompletne. Poza tym właściwość gnu_debuglink obecnie dopuszcza wystąpienie nazwy tylko jednego pliku zawierającego informacjami debugowania, czyli nie pozwala na wiele plików, z których każdy zawierałby informacje debugowania dla osobnego pliku obiektowego.

Wypisuje numer wersji programu strip.
Szczegółowe wyjście: wyświetla wszystkie zmodyfikowane pliki obiektowe. W wypadku archiwów, strip -v wyświetla wszystkich członków archiwum.
@plik
Czyta opcje wiersza poleceń z podanego pliku. Przeczytane opcje są wstawiane w miejsce oryginalnej opcji @plik. Jeśli plik nie istnieje lub nie może być odczytany ta opcja jest traktowana dosłownie i nie jest usuwana.

Opcje w pliku są rozdzielane białymi znakami. Biały znak może wystąpić w opcji, jeśli cała opcja zostanie ujęta w pojedyncze albo podwójne cudzysłowy. Można dodać dowolny znak (włączając w to znak odwrotnego ukośnika), poprzedzając go znakiem odwrotnego ukośnika. Plik może również zawierać dodatkowe opcje @plik - w takim przypadku każda z takich opcji będzie przetwarzana rekurencyjnie.

wpisy info binutils.

Copyright (c) 1991-2024 Free Software Foundation, Inc.

Zezwala się na kopiowanie, rozpowszechnianie i/lub modyfikowanie tego dokumentu na warunkach Licencji Wolnej Dokumentacji GNU (GNU Free Documentation License) w wersji 1.3 lub jakiejkolwiek nowszej wersji opublikowanej przez Fundację Wolnego Oprogramowania, przy czym Sekcjami niezmiennymi są „GNU General Public License” i „GNU Free Documentation License”, bez treści przedniej lub tylnej strony okładki. Egzemplarz licencji zamieszczono w sekcji zatytułowanej „GNU Free Documentation License”.

Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>

Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.

7 maja 2024 r. binutils-2.42.0